STUDENT ACHIEVEMENTS

Australian Ballet School Scholarship Awards
Tiombe Davey - 1st Runner Up
Sabrina Bignold - Special Discretionary Award


Australian Ballet School
Emmalea Cass - 2021
Amelia Wray-McCann - 2020
Maya Conn - 2020
Sabrina Bignold - 2020
Maya Southern - 2020
Avery Ferris - 2020
Tiombe Davey - 2019
Claire Cheffings - 2016
Indi Fergusson - 2013
Hamish Jones - 2012
Neve Bradbury - 2012
Gabrielle Grinsted - 2010

Queensland Ballet Academy
Sabrina Bignold - 2020
Lauren McLean - 2017

Asian Grand Prix International Ballet Competition
Maya Conn
2nd Place Overall Sydney Regional
Top 20 Hong Kong GRAND FINALISTS
Sabrina Bignold
 4th Place Overall Singapore Regional
Top 20 Hong Kong GRAND FINALIST

Asian Ballet Competition Hong Kong
Sabrina Bignold - GOLD MEDAL
Highest Scoring Solo + Best Performance Award
%100 Scholarship to BIP 2020

Victorian College of the Arts Secondary School (VCASS)
Lelu-Rose Ball - 2020 Grade 7 entry
Lauren Wooller - 2019 Grade 10 entry
Emma Mills - 2018 Grade entry
Jessica Smart - 2018 Grade 7 entry
Jaimie Bogemann - 2018 Grade 7 entry
Katy Hamyrad - 2018 Grade 8 entry
Alana Kluver - 2017 Grade 7 entry
Christy Tran – 2013 Grade 7 entry

Australian Conservatoire of Ballet - Fulltime Training Program
Isabella Carlton - 2019
Natalia Theodorou - 2018
Coco Watanabe – 2013
Kirsten Browney - 2013
Claire Weiss - 2013
Julia Cannane – 2013

Tanya Pearson Classical Coaching Academy - Fulltime Training Program
Emily Bignold - 2018

Ballet Theatre Australia - Fulltime Training Program
Emily Dickinson 2020
Lisa Jamieson - 2019
Jasmin Liew - 2018

Royal Ballet School Spring Intensive
Siennah Ferris 2019
Jorja McKee 2019 
Paige Anderson 2018
Isabella Carlton 2018
Sabrina Bignold 2018

Bolshoi Ballet New York Summer Intensive
Emily Dickinson - 2019
Amelia Wray-McCann - 2019
Helena Arifovic - 2018

Isabella Carlton - 2018
Paige Anderson- 2018
Sabrina Bignold - 2018
Lauren Wooller - 2018
Lisa Jamieson - 2017/2018
Emily Bignold - 2017
Jasmin Liew - 2017
Natalia Theodorou - 2017

Bolshoi Ballet Academy Summer Intensive (Russian Ballet International)
Imogen Drake 
Helena Arifovic 
Isabella Carlton
Tiombe Davey
Amelia Wray-McCann

International Ballet Workshop
Lauren Wooller - 2018 Bloch Australia Outstanding Dancer 
9 student offers to attend Ken Luddens Choreographic workshops in Latvia & Melbourne. 

VIC Ballet Teachers Workshop Competition
2019 Results

Semi-Finalists; Sabrina Bignold, Maya Conn, Emmalea Cass, Chelsea Lin, Amelia Wray-McCann
Finalists; Gemma Goldsztein, Maya Conn, Emmalea Cass, Amelia Wray-McCann
*HM Section D: Amelia Wray-McCann

2018 Results
Semi-Finalists; Tiombe Davey, Paige Anderson
Finalists; Maya Conn, Sabrina Bignold, Evie Hamer-Smith, Tiombe Davey
*3rd Place Winner Section C: Tiombe Davey
*HM Section B: Sabrina Bignold

2017 Results
Semi-Finalists; Katy Hamirad, Natalia Theodorou
Finalists; Emma Mills, Bridget Stackpole, Tiombe Davey
*HM Section C: Bridget Stackpole 

2016 Results
Finalists; Alana Kluver, Bridget Stackpole, Fiona Stackpole, Sabrina Bignold, Katy Hamirad
*1st Place Winner Section B: Bridget Stackpole

2015 Results
Semi-Finalists; Laura Mc Lean
Finalists: Katy Hamirad, Emma Mills
*2nd Place Winner Section A: Emma Mills 

2014 Results
Finalists; Alana Kluver, Bridget Stackpole, Tiombe Davey 
*1st Place Winner Section A: Tiombe Davey

2013 Results
Finalists; Laura Mc Lean, Caitlin Fountas, and Claire Cheffings
*HM Section C: Lauren Mc Lean
*Section AA 1st Place Winner: Fiona Stackpole

2012 Results
Finalists; Tara Clare, Caitlin Fouantas, Charlotte Mannix, Christy Tran, and
Laura Mc Lean.
*3rd Place Winner Section AA: Bridget Stackpole 
*4th Place Winner Section AA: Tiombe Davey 

Saint Lukes Anglican Church Cnr Mitcham and Canterbury Rds, Vermont VIC 3133, Australia
&
Kew Baptist Church: Newman Hall, 16 Highbury Grove, Kew VIC 3101, Australia

©2017 by En Pointé School of Ballet. Proudly created with Wix.com